Szpital Psychiatryczny w Warcie utworzony został 29 lipca 1908 roku przez Radę Dobroczynności Publicznej Guberni Kaliskiej
i urządzony w zrujnowanych zabudowaniach poklasztornych SS. i OO. Bernardynów. Początkowo miał charakter domu opiekuńczego, gdzie chorzy uzyskiwali podstawowe zabezpieczenie swoich potrzeb życiowych. Metodą terapeutyczną była izolacja od rodziny i świata zewnętrznego. Zakładem kierował lekarz miejski.
Do 1914 roku bezpośredni nadzór nad Szpitalem sprawowała Rada Dobroczynności Publicznej w Kaliszu. W latach od 1915 do 1918 szpital pozostawał pod zarządem specjalnego Kuratorium. Opłatę za leczenie i pobyt ponosiły gminy i miasta, osoby prywatne i instytucje dobroczynne oraz państwo.
Na mocy ustawy sejmowej z dnia 15.04.1921 roku o ratyfikacji traktatu pokojowego w Rydze wszelkie mienie i prawa majątkowe na terenie Rzeczypospolitej (w tym szpitala) stały się własnością Skarbu Państwa. W okresie międzywojennym Szpital został rozbudowany do 1000 łóżek.
W 1930 roku odbył się w Warcie X Zjazd Psychiatrów Polskich. W 1933 Ministerstwo Opieki Społecznej nadało szpitalowi "prawo publiczności" i odtąd nosił nazwę "Publicznego Szpitala Psychiatrycznego w Warcie" i uznany został za samowystarczalny. W tym okresie powstały budynki gospodarcze, administracyjny, garaże, służące szpitalowi do dzisiaj. Wprowadzono wiele nowoczesnych metod leczenia i postępowania terapeutycznego.
Lata 1939 - 1945 to okupacyjna gehenna załogi i pacjentów. W 1940 roku hitlerowcy wymordowali 499 pacjentów a w 1941 roku 82. W 1945 roku w czasie działań frontowych Szpital zamieniono na szpital polowy.
W historii Szpitala lata 80 i 90 to okres rozbudowy i modernizacji infrastruktury, co zaowocowało diametralnie zmienionymi warunkami pobytu i leczenia pacjentów. Były to lata przełomowe w funkcjonowaniu Szpitala. Wszystkie oddziały zostały wyremontowane i przystosowane do potrzeb nowoczesnej opieki psychiatrycznej.
W roku 1990 doszło do podpisania umowy o współpracy między Szpitalem a Kliniką Psychiatrii i Neurologii w Lengerich, jej efektem jest okresowa wymiana pracowników różnych specjalności, co pozwala obu stronom zapoznać się z metodami leczenia. Partner niemiecki świadczy również pomoc materialną oraz finansową.
Z dniem 30 września 1998 roku Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Warcie przekształcił się w samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej o nazwie:Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Warcie.
|